Úvod Příznaky, příčiny, léčba

Příznaky, příčiny, léčba

Příznaky bolesti v krku

Bolest v krku se projevuje:

  • Bolestivým a stíženým polykáním (knedlík v krku)
  • Škrábáním v krku
  • Zvětšenými krčními uzlinami
  • Chrapotem
  • Pálením
  • Zarudnutím a bolestí, která může vystřelovat až do uší

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku je obvykle způsobena bakteriální nebo virovou infekcí. Další příčinou mohou být i alergie, znečistěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch. Při alergii vzniká bolest v krku následkem většího množství hlenu a otoku sliznic.

" alt="Fotolia_1597282_Subscription_L" />

Bolest v krkumohou způsobovat viry, které napadají sliznici přímo v hrdle. V tomto případě jde obvykle o silný nástup bolesti, která rychleji odeznívá. Příznakem virového onemocnění bývá i malátnost, nechutenství, různě intenzivní bolesti krku, teplota. Obvyklá doba trvání nemoci je pět dní. Někdy se mohou objevit i malé vřídky na měkkém patře nebo lymfatické ostrůvky na zadní stěně hltanu.

Bakteriální infekce bývá horší. Je doprovázená vysokou horečkou, silnými bolestmi krku, oteklými a zvětšenými uzlinami a těžkým polykáním. Často začíná bolestí hlavy, břicha a  někdy i zvracením. Horečka obvykle trvá 1 až 4 dny, individuálně podle intenzity léčby..

Léčba

Na bolest v krku jsou účinná především různá místní antiseptika ve formě cucavých tablet, či roztoků. Z poměrně velkého výběru přípravků se doporučují převážně ty, které jsou kombinací antimikrobiální látky a místně působícího anestetika. Alespoň na čas uleví od bolesti. Cucavé tablety či pastilky mají dobrou chuť, dají se bez obtíží používat i několikrát v průběhu dne a jsou často vhodné i pro diabetiky. Samozřejmostí by měl být klid v teple na lůžku, dostatek spánku, tekutin a přiměřeně vlhké domácí prostředí. Léčba by měla být doprovázena i větším přísunem vitamínů.

 


Diskuse (4 komentáře)

monika, (30. 01. 2010 18:22) Reagovat
nejvic me boli v krku pomoc :cry:
Denisa, (17. 11. 2011 18:36) Reagovat
strasne me boli v krku uz 2 tydny byla jsem i u lekare a doktor me predepsal nejaky antiseptika ale nepomohly mi tak jsem sla k lekari znovu zase mi napsak neco a stejne to nepomohlo denne jim ovoce beru vitaminy ve forme tablet ale nic me nepomaha nevim co s tim mam delat a nevim jak dlouho budu muset snaset takovou bolest dokonce v noci vykaslu trochu krve do kapesniku a kdyz piju caj strasne me pali v krku na chvily to pomuze ale pak se zase dostavi hodne silna bolest mohly by ste mi prosim vas poradit moc vam dekuji s pozdravem Denisa preji hezky den
Paja, (29. 11. 2011 17:12) Reagovat
Prosím o pomoc - bolí mě v krku 2-3 dny, hlavně po ráno. Beru nějaké pastilky na cucání, ale to nepomáhá. K doktorovi se mi nechce :(
Jane, (05. 06. 2012 18:53) Reagovat
Znám to, mě taky fakt bolí v krku, zítra musím jít do práce a ...nevím no... :oops:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.info
Kontakty