Úvod Bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku je jednou z poměrně častých obtíží. Je to symptom nějakého onemocnění. Může takto začínat rýma nebo virová infekce. Nejčastěji se ale bolest v krku vyskytuje jako průvodní jev zánětu ústní části hltanu, či zánětu patrových mandlí (tzv. angíny). Stejným způsobem se však projevuje i podráždění suchem, kouřem nebo neobvyklou námahou hlasu. Nelze však opomenout, že bolest v krku někdy bývá i příznakem závažného onemocnění, především nádorů...

 

Příznaky bolesti v krku

Bolest v krku se projevuje:

 • Bolestivým a stíženým polykáním (knedlík v krku)
 • Škrábáním v krku
 • Zvětšenými krčními uzlinami
 • Chrapotem
 • Pálením
 • Zarudnutím a bolestí, která může vystřelovat až do uší

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku je obvykle způsobena bakteriální nebo virovou infekcí. Další příčinou mohou být i alergie, znečistěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch. Při alergii vzniká bolest v krku následkem většího množství hlenu a otoku sliznic.

Bolest v krkumohou způsobovat viry, které napadají sliznici přímo v hrdle. V tomto případě jde obvykle o silný nástup bolesti, která rychleji odeznívá. Příznakem virového onemocnění bývá i malátnost, nechutenství, různě intenzivní bolesti krku, teplota. Obvyklá doba trvání nemoci je pět dní. Někdy se mohou objevit i malé vřídky na měkkém patře nebo lymfatické ostrůvky na zadní stěně hltanu.

Bakteriální infekce bývá horší. Je doprovázená vysokou horečkou, silnými bolestmi krku, oteklými a zvětšenými uzlinami a těžkým polykáním. Často začíná bolestí hlavy, břicha a  někdy i zvracením. Horečka obvykle trvá 1 až 4 dny, individuálně podle intenzity léčby.

 

Léčba

Na bolest v krku jsou účinná především různá místní antiseptika ve formě cucavých tablet, či roztoků. Z poměrně velkého výběru přípravků se doporučují převážně ty, které jsou kombinací antimikrobiální látky a místně působícího anestetika. Alespoň na čas uleví od bolesti. Cucavé tablety či pastilky mají dobrou chuť, dají se bez obtíží používat i několikrát v průběhu dne a jsou často vhodné i pro diabetiky. Samozřejmostí by měl být klid v teple na lůžku, dostatek spánku, tekutin a přiměřeně vlhké domácí prostředí. Léčba by měla být doprovázena i větším přísunem vitamínů.

 

Doporučené potravinové doplňky

 • Vitamin C - pomáhá zvládat infekce horních dýchacích cest, které způsobují bolesti v krku. Snižuje tvorbu zánětlivých protilátek u alergiků.
 • Česnek a echinacea - mají antivirové a antibakteriální vlastnosti, užívají se při prvních známkách podráždění v hrdle.
 • Zinkové pastilky - mohou pomoci  při bolesti v krku a podle vědeckých studií mohou zkrátit trvání nemoci.
 • Čaj z amerického jilmu - obsahuje složky, které potlačují infekce a alergické reakce. Usnadňuje polykání a zmírňuje bolest.
 • Lékořice – na silně zduřelé sliznice. Nesmí se však užívat při vysokém krevním tlaku.
 • Léky na bolesti v krku

 

Doporučené doplňky jsou určeny k posílení imunitního systému, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírňovat bolest. Mohou se kombinovat i s antibiotiky a volně prodejnými léky.

Ženšen pravý významně posiluje imunitu proti virovým i bakteriálním nemocem - info ZDE.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

Když je bolest dlouhá a silná, při ztíženém dýchání, polykání, při bolesti uší, vyrážce, vysoké přetrvávající horečce, při bolesti čelistních kloubů, když se ve slinách či hlenu objeví krev nebo je chrapot delší než 14 dní. Při silnějších a déle trvajících příznacích by se mohlo

jednat např. o bakteriální nákazu, která při zanedbání může napadnout vnitřní orgány (ledviny, srdce apod.). Proto je vždy lépe se obrátit na praktického lékaře, který svým vyšetřením a případným stěrem z hrdla rozpozná o jaké se je

dná onemocnění a může zahájit odpovídající léčbu.

Komplikace onemocnění krku

Závažným onemocněním krku může být zhoubný

nádor. Nádory v oblasti krk

u se mohou projevovat bolestí, vystřelující až do oblasti ucha a tlakem v lokalizaci nádoru. Častěji však nic nebolí a nádor

tak nerušeně roste až do doby, kdy je již tak veliký, že léčba je velmi obtížná. Vyskytují se častěji u kuřáků a alkoholiků. Důležité je všímat si chrapotu delšího 14dní, pocitů knedlíku v krku a krve ve slinách či hlenu.

Další informace o bolestech v krku a souvisejích tématech najdete na webech Vitamín A a Paradentóza.

Prevence a doporučení

 • Používat zvlhčovač vzduchu, aby nevysychala sliznice
 • Nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místnostem
 • Zvýšit přísun vitamínů a tekutin (vhodné jsou především teplé tekutiny)
 • Kloktat několikrát během dne
 • V případě krátkodobé bolesti lze použít lék s obsahem paracetamolu uleví od bolesti a potlačí zánět.

Shrnutí

Stres, únava, nachlazení a virózy zvyšují naši náchylnost k bolestem v krku. Proto bychom měli být už při prvních příznacích ohleduplní vůči sobě a dopřát si odpočinek a klid na lůžku. Zinkové pastilky mohou pomoci nachlazení zvládnout a zabránit bolesti.


Diskuse (38 komentářů)

Marie Novotná, (11. 07. 2010 08:32) Reagovat
Z bezu je krome caje vynikajici bezova stava/sirup - nechate ho kvasit s cukrem 4 dny za oknem v teple. Vynikajici zasobarna vitaminu C aj. Dobre k posileni imunity. Na tu je vyborny tez preventan, jako doplněk stravy (farmax.cz), ae neni nad prirodu.
Kamila D., (04. 09. 2012 07:56) Reagovat
Děkuji za tip na čaj. Určitě ho vyzkouším, také dávám přednost přírodním produktům nad chemií.
Jitka, (04. 07. 2014 11:59) Reagovat
Přírodní produkty jsou fajn, ale když člověk potřebuje rychlou úlevu, tak je lepší sáhnout po chemce. Sice všichni říkají, jak je to špatný, ale nechat prát tělo s nemocí dlouhou dobu, když často zabere pár tablet, taky podle mě není nejlepší řešení.
Majda, (08. 10. 2015 13:54) Reagovat
Jak se to vezme. Záleží na situaci. Já jsem především pro bylinnou léčbu, ale jen při mírných obtížích. Abych se vyhýbala lékům - to mi nepřijde rozumný. Důležité je neužívat je nadměrně.
Petra, (03. 10. 2013 08:39) Reagovat
Bezovou šťávu také dělám a kamarádka dělá také bezové víno, a to je výborné.:)
Táňa, (04. 03. 2015 18:59) Reagovat
Minulý rok se nám na zahradě urodilo hodně bezu, tak jsem se ho také rozhodla zužitkovat. Bezová šťáva se mi povedla a je fakt výborná, ale to víno není moc dobré. Něco jsem udělala špatně a raději jsem ho vylila. Možná špatný recept. Nemáte někdo svůj oblíbený recept na bezové víno?
tomas, (23. 03. 2011 16:26) Reagovat
dobry den mam problem s krkom.ked otacam doprava,alebo hore tak mam dost boli to je skoro pri uchu.dakujem co to je.
Šárka, (05. 09. 2012 14:19) Reagovat
Podle popisu mám dojem, že to mohou být uzliny značící nějaký zánět a nebo by to mohla být štítná žláza.
Týnaaa, (15. 10. 2012 15:00) Reagovat
V posledních dnech mě také trápí zduřelé uzliny, jde o ty podpažní. Vždy, když zvednu ruce, tak to zabolí. Jinak nemám žádné jiné příznaky nemoci. Mohly by se uzliny namoci při cvičení, protože jestli si dobře pamatuji, tak problémy mám od té doby, co jsme byla v posilovně, ale nějak se mi to nezdá, že by to souviselo.
Erika, (24. 10. 2012 08:04) Reagovat
Mám problém. Je to několik dní, kdy jsem začala v průběhu dne chraptět. Ráno a dopoledne to je zpravidla dobrý, ale odpoledne už dost chráptím. V rámci svého povolání mluvím poměrně hodně s lidmi, ale s tím jsem doteď problémy neměla. Ani se mi nezdá, že bych byla nějak nastydlá či měla mít jiný zdravotní problém. Nemáte s tím někdo zkušenosti a netušíte, co by to mohlo být?
Tereza, (07. 11. 2012 13:02) Reagovat
V několika posledních dnech mám pocit jako by mě něco otékala v krku. Vždy to přijde, trošku se mi hůře polyká, ale pak to zase odezní. Nevím, jestli to dobře definuju. Je to divné. Ani nevím, jak bych to popsala lékaři, když to zase zmizí...Nesetkal jste se s tím někdo?
Radka, (01. 11. 2013 12:02) Reagovat
Jen mě napadlo, jestli to nemůže být nedostatkem tekutin, nebo "knedlík" v krku ze stresu. Zkuste se zamyslet, kdy se vám to stává a co v tu chvíli děláte, třeba na něco přijdete. Držím palce.
Lori, (04. 12. 2013 08:18) Reagovat
Nevíte někdo o nějaké literatuře nebo internetovém zdroji, který by šikovně naučil člověka používat hlasivky. Nebyla jsem zvyklá často mluvit. Nyní to moje práce vyžaduje a zjišťuju, že mám problém s tím hlasivky dobře používat. Často mě z toho až bolí v krku.
Pavla, (12. 05. 2014 08:27) Reagovat
Literatura určitě existuje, akorát nevím, jak se jmenuje. Vím, že když jsem studovala pedagogikou fakultu, tak nám právě na to nějakou literaturu doporučovali. Zkuste přes vyhledávače něco najít.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.info
Kontakty