Úvod Bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku je jednou z poměrně častých obtíží. Je to symptom nějakého onemocnění. Může takto začínat rýma nebo virová infekce. Nejčastěji se ale bolest v krku vyskytuje jako průvodní jev zánětu ústní části hltanu, či zánětu patrových mandlí (tzv. angíny). Stejným způsobem se však projevuje i podráždění suchem, kouřem nebo neobvyklou námahou hlasu. Nelze však opomenout, že bolest v krku někdy bývá i příznakem závažného onemocnění, především nádorů...

 

Příznaky bolesti v krku

Bolest v krku se projevuje:

 • Bolestivým a stíženým polykáním (knedlík v krku)
 • Škrábáním v krku
 • Zvětšenými krčními uzlinami
 • Chrapotem
 • Pálením
 • Zarudnutím a bolestí, která může vystřelovat až do uší

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku je obvykle způsobena bakteriální nebo virovou infekcí. Další příčinou mohou být i alergie, znečistěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch. Při alergii vzniká bolest v krku následkem většího množství hlenu a otoku sliznic.

Bolest v krkumohou způsobovat viry, které napadají sliznici přímo v hrdle. V tomto případě jde obvykle o silný nástup bolesti, která rychleji odeznívá. Příznakem virového onemocnění bývá i malátnost, nechutenství, různě intenzivní bolesti krku, teplota. Obvyklá doba trvání nemoci je pět dní. Někdy se mohou objevit i malé vřídky na měkkém patře nebo lymfatické ostrůvky na zadní stěně hltanu.

Bakteriální infekce bývá horší. Je doprovázená vysokou horečkou, silnými bolestmi krku, oteklými a zvětšenými uzlinami a těžkým polykáním. Často začíná bolestí hlavy, břicha a  někdy i zvracením. Horečka obvykle trvá 1 až 4 dny, individuálně podle intenzity léčby.

 

Léčba

Na bolest v krku jsou účinná především různá místní antiseptika ve formě cucavých tablet, či roztoků. Z poměrně velkého výběru přípravků se doporučují převážně ty, které jsou kombinací antimikrobiální látky a místně působícího anestetika. Alespoň na čas uleví od bolesti. Cucavé tablety či pastilky mají dobrou chuť, dají se bez obtíží používat i několikrát v průběhu dne a jsou často vhodné i pro diabetiky. Samozřejmostí by měl být klid v teple na lůžku, dostatek spánku, tekutin a přiměřeně vlhké domácí prostředí. Léčba by měla být doprovázena i větším přísunem vitamínů.

 

Doporučené potravinové doplňky

 • Vitamin C - pomáhá zvládat infekce horních dýchacích cest, které způsobují bolesti v krku. Snižuje tvorbu zánětlivých protilátek u alergiků.
 • Česnek a echinacea - mají antivirové a antibakteriální vlastnosti, užívají se při prvních známkách podráždění v hrdle.
 • Zinkové pastilky - mohou pomoci  při bolesti v krku a podle vědeckých studií mohou zkrátit trvání nemoci.
 • Čaj z amerického jilmu - obsahuje složky, které potlačují infekce a alergické reakce. Usnadňuje polykání a zmírňuje bolest.
 • Lékořice – na silně zduřelé sliznice. Nesmí se však užívat při vysokém krevním tlaku.
 • Léky na bolesti v krku

 

Doporučené doplňky jsou určeny k posílení imunitního systému, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírňovat bolest. Mohou se kombinovat i s antibiotiky a volně prodejnými léky.

Ženšen pravý významně posiluje imunitu proti virovým i bakteriálním nemocem - info ZDE.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

Když je bolest dlouhá a silná, při ztíženém dýchání, polykání, při bolesti uší, vyrážce, vysoké přetrvávající horečce, při bolesti čelistních kloubů, když se ve slinách či hlenu objeví krev nebo je chrapot delší než 14 dní. Při silnějších a déle trvajících příznacích by se mohlo

jednat např. o bakteriální nákazu, která při zanedbání může napadnout vnitřní orgány (ledviny, srdce apod.). Proto je vždy lépe se obrátit na praktického lékaře, který svým vyšetřením a případným stěrem z hrdla rozpozná o jaké se je

dná onemocnění a může zahájit odpovídající léčbu.

Komplikace onemocnění krku

Závažným onemocněním krku může být zhoubný

nádor. Nádory v oblasti krk

u se mohou projevovat bolestí, vystřelující až do oblasti ucha a tlakem v lokalizaci nádoru. Častěji však nic nebolí a nádor

tak nerušeně roste až do doby, kdy je již tak veliký, že léčba je velmi obtížná. Vyskytují se častěji u kuřáků a alkoholiků. Důležité je všímat si chrapotu delšího 14dní, pocitů knedlíku v krku a krve ve slinách či hlenu.

Další informace o bolestech v krku a souvisejích tématech najdete na webech Vitamín A a Paradentóza.

Prevence a doporučení

 • Používat zvlhčovač vzduchu, aby nevysychala sliznice
 • Nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místnostem
 • Zvýšit přísun vitamínů a tekutin (vhodné jsou především teplé tekutiny)
 • Kloktat několikrát během dne
 • V případě krátkodobé bolesti lze použít lék s obsahem paracetamolu uleví od bolesti a potlačí zánět.

Shrnutí

Stres, únava, nachlazení a virózy zvyšují naši náchylnost k bolestem v krku. Proto bychom měli být už při prvních příznacích ohleduplní vůči sobě a dopřát si odpočinek a klid na lůžku. Zinkové pastilky mohou pomoci nachlazení zvládnout a zabránit bolesti.


Diskuse (38 komentářů)

Gábriela, (07. 03. 2014 05:43) Reagovat
V poslední době mám také problémy s bolestí v krku. Škrábe mě v něm, ale ne pořád, jenom občas, ale zato docela intenzivně, tak že mám problémy i mluvit, chraptím a trochu mě přeskakuje hlas. Četla jsem, že to může být s nadměrného mluvení, ale to se mě rozhodně netýká. Mám kancelářskou práci, takže fakt nevím, co by to mohlo být. Nemáte někdo zkušenost?
Karolína, (09. 06. 2014 08:26) Reagovat
Mám rovněž potíže s hlasivkami. Hodně mě bolí, když mluvím, jako bych měla něco v krku oteklého. Vždycky se to objeví a zase to zmizí. Netrvá to příliš často, ale vrací se to. Může to být něco vážného?
Zlata, (02. 02. 2015 07:51) Reagovat
Pokud hodně mluvíte, tak to bude skutečně tím, že hlasivky namáháte. Existují různá cvičení a metody na to, jak cvičit hlasivky a i tady najdete různé tipy, jak jim ulevit.
Karla, (03. 07. 2014 05:58) Reagovat
Bezovou šťávu také dělám a kamarádka dělá také bezové víno, a to je výborné.:)http://www.bolesthrdla.sk/chronicky-zapal-hrdla.html
Barča, (04. 06. 2015 11:54) Reagovat
Bezové víno jsem měla jednou a překvapilo mě svou dobrou chutí. Nečekala bych, že ovocná vína mohou být tak dobrá. I když...já obecně mám ráda spíš sladší vína.:)
Francesco, (14. 02. 2015 16:55) Reagovat
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing effort.Here is my blog pkst - tinnitus miracle book: http://theringingearstreatment.com
Michael, (19. 04. 2015 14:43) Reagovat
It's very straightforward to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this article at this site.Also visit my web blog ... itunes gift card Codes: https://www.facebook.com/howtogetfreeitunesgiftcardcodes
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.info
Kontakty